Nelerdir


Ahiret İle İlgili Ayet


Reklam


Ahiret İle İlgili Ayet

Ancak insanın ölümü kainat düzeninin bozulması ile kıyametin kopması her şeyin sonu değildir. Aksine kıyametin ardından bozulan düzen yeniden kurulacak ölen herkes tekrar diriltilecek ikinci ve sonsuz bir hayat başlayacaktır. Yüce Allah’ın kudreti ile gerçekleşecek olan bu ikinci hayata da “Ahiret hayatı” diyoruz.
Bütün semavi dinlerin inanç esasları içinde ahiret hayatına iman esası vardır. En son semavi din olan İslam Ahiret hayatının varlığı üzerinde önemle durur. Tıpkı geçmiş semavi dinlerde olduğu gibi bizim dinimizde de her şeyin son bulmasından sonra ikinci ve sonsuz bir hayatın varlığına inanmak nihai kurtuluşun temel şartları yani iman esasları arasında yer almaktadır.
Ahiret hayatı kıyametin kopmasından sonra Allah’ın gelmiş geçmiş bütün insanları ve diğer canlıları tekrar diriltmesi ile başlayacaktır. İnsanın ölüp kabre konması ile kıyametin kopup insanların tekrar diriltilmesi arasında geçen zaman kabir hayatı bu ara zamana da “berzah alemi” denmektedir.
“Ahiret” kelimesi; sözlük anlamı ile “evvel” kelimesinin zıddını ifade eder. İslami bir terim olarak “öbür dünya” “ölümden sonraki hayat” anlamında kullanılır. Buna göre dünyacanlıların yaşadığı ilk alem ahiret ise son alemdir.
Ahiret hayatının yaşanacağı ortam Kur’ân’da “ed-dâru’l-âhira” (Ankebut 29/ 64) “ikinci yurt” “ahiret yurdu” şeklinde de kullanılmaktadır.


Reklam


Bir önceki yazımız olan Kuran-ı Kerimde geçen anne ile ilgili ayetler başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com