Nelerdir


Çanakkale şehitleri ile ilgili sözler


Reklam


Çanakkale şehitleri ile ilgili sözler

“Çanakkale Zaferi, Türk askerinin ruh kudretini gösteren şayanı hayret ve tebrik bir misaldir. Emin olmalısınız ki, Çanakkale Muharebelerini kazandıran bu yüksek ruhtur.”

M. Kemal ATATÜRK .

“Harpte iki meş’um (uğursuz) şey vardır. Bunlardan biri taş duvara körükörüne yüklenmek, diğeri kuvvetleri birtakım ayrı ve bağlantısız harekata dağıtıp körletmektir. Biz bu iki ahmaklığı yapmanın tehlikesiyle karşı karşıyayız.”

İngiliz Başbakanı Asquith .

“Ordunun yardımı olmaksızın Filo’nun başarı sağlayabileceği ümidine kapılmıştım; fakat şimdi bu işte müşterek bir harekatın zorunlu olduğunu anlıyorum.”

Churchill .

“Türkler, Çanakkale’yi zorlayan çağının en ileri tekniğine sahip güçler karşısına adeta bir kale gibi dikilmişlerdir.”

Churchill .

“… Bu Türk kıtaatının cesaret, metanet ve se’bat cihetiyle takdir ve senaya liyakatı, her şüphenin fevkinde bulunmuştur. Donanmasının ateşiyle de, en müessir surette muavenet gören pek cesur bir düşmamn taarruzlarına karşı sayısız muharebelerde bu kıtaat mevkilerini muhafaza etmişlerdir.” [439]

Alman Generali Liman von Sanders .

“Avrupa’da hizbir asker yoktur ki, bu ifadenin altını çiziyorum, Türklierle mukayese edilebilsin. Almanların müdafaada gayet iyi oldukları kabul olunabilir. Fakat siperlerde onlar dahi Türklerle kıyas edilemez. Misal olarak Gelibolu’yu zikretmek isterim. Orada bizim gemi ateşlerimizle büyük zayiata uğrayan kıtalar, Türk olmasalardı. Yerlerinde kalamaz ve derhal değiştirilirlerdi. Halbuki, Türkler, bütün muharebe müddetince yerlerinde kaldılar.”

General Tawshend .

“Çanakkale Seferi, Türk milletinin eski kudret ve kuvvetini muhafaza ettiğini, can çekişen bir imparatorluk içinde kahraman bir milletin varlığını meydana koydu.”

General Fahri BELEN .

“Müttefiklerin gayreti kalmamıştır. Türkiye insan menbalarını (kaynaklarını) sarf ederek bitab (bitkin) kalmış, müttefikler, hissolunur derecede zayıflamamışlardır. Fakat Çanakkale Muharebesi’nin Rusya’nın akibeti ve Balkanlar’daki tesiriyle Türkler müteselli olabilirler.”

Larşer


Reklam


Bir önceki yazımız olan Çalışmak ile ilgili sözler başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

çanakkale şehitleri ile ilgili sözler. çanakkale şehitleri ile ilgili güzel sözler. çanakkale şehitleri ile ilgili özlü sözler.


Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (ilk Puanı Siz Verin)
Loading...Loading...



8 Responses “Çanakkale şehitleri ile ilgili sözler”

 1. hilal diyor ki:

  teşekkürlerrr…………….

 2. zeynep diyor ki:

  çok güzeller bütün askerlere hayırlı teskereler diliyorum şehit ailelerine de sabır diliyorum benim abimde askerde ona slmlarımı yolluyorum

 3. rana özen diyor ki:

  güzel sözlermiş :)

 4. nisa bütün diyor ki:

  çok güzelllll

 5. aleyna nur şahin diyor ki:

  çok güzellllllllllllllllllllllllllllllllllll

 6. balım başak begüm öz diyor ki:

  teşkürler çok anlamı sözler

 7. Aleyna diyor ki:

  gerçekten çok sağolun bu sözler benim proje ödevimi destekliyor bende çanakkale şehitlerini destekledim destekleyeceğim sağolun

 8. zeynep yaşar diyor ki:

  bencede çok güzel arkadaşlar

  18 MART ÇANAKKALE ŞEHİTLER ANMA GÜNÜ 😀

Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com