Nelerdir


Dengeli beslenme ile ilgili kompozisyon


Reklam


Dengeli beslenme ile ilgili kompozisyon

DENGELİ BESLENME

İnsanın beslenme şekli ve alışkanlıkları, tamamen kendi isteği doğrultusunda değil; genelde çevre ve bulunduğu ortamın kültürüyle şekillenmektedir. İlk insanlar yaşamlarını sürdürmek amacıyla çevrelerinde ne buldularsa onunla beslenmek zorunda kaldılar. Zaman içerisinde ise, toplumlara özgü beslenme şekilleri oluştu. Beslenme ve sağlık bilimlerindeki gelişme ise, birçok yeni kavram ve tarzlar ortaya koydu. Özellikle de gelişmiş ülkelerde sağlıklı beslenme konusunda araştırmaların sürmesi ve neredeyse her gün beslenme bilimine ait yeni öneriler açıklanması artık kafaları karıştıracak hale geldi. Belki de kendi kendinize soruyorsunuz: Yeterli besleniyor muyum?, Dengeli besleniyor muyum?, Doğru besleniyor muyum?, Yoksa bunların üçü de aynı şeyi mi ifade ediyor? Hayır, bu üç kavram aynı şeyi ifade etmiyor. Yeterli beslenme; kişinin yaşamını sürdürmesi için yeteri kadar besini almasını ifade eder ama gerekenden az alındığında yetersiz beslenme; ihtiyaçtan fazla alınması halinde ise, alınan fazla besinler yağa dönüşerek depolanır. Ancak sadece yeterli beslenmek yetmez. Yeterli beslenirken dengeli beslenmeniz de gerekir.
Dengeli beslenmede; vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinle değil, vücudun büyümesi, yenilenmesi, ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinden yeterli miktarda almak gerekir
Yeterli beslenme; kişinin yaşamını sürdürmesi için yeteri kadar besini almasını ifade eder ama gerekenden az alırsa yetersiz beslenme olur, ihtiyacından fazla alması halinde ise alınan fazla besinler yağa dönüşerek depolanır. Ancak sadece yeterli beslenmek yetmez.Yeterli beslenirken dengeli beslenmemiz gerekir.Dengeli beslenmek için vücudunuzun ihtiyacı olan enerjiyi tek bir besinle değil vücudun büyümesi,yenilenmesi ve çalışması için gerekli olan besin öğelerinin her birinden yeter miktarda almak gerekir.Bunun içinde 5 ana başlık altında toplanan her bir besin grubundan (Et grubu, Süt grubu ,Tahıl grubu, Sebze ve meyveler i… – Üye olup tamamını bilgisayarınıza kaydedebilir, üzerinde değişiklik yapabilir, yazıcı çıktısı alabilirsiniz.


Reklam


Bir önceki yazımız olan Ay ile ilgili kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

dengeli beslenme ile ilgili kompozisyon. beslenme ile ilgili kompozisyon. dengeli beslenmenin hayatimizdaki yeri ile ilgili kompozisyon. dengeli beslenme ile kompozisyon. sağlıklı beslenme kompozisyon. dengeli beslenme ile ilgili kompasizyon kısa. dengeli beslenmenin hayatımızdaki önemi ile ilgili kompozisyon. dengeli beslenme ile ilgili denemeler. dengeli beslenmenin hayatımızdaki yeri kompozisyon kısa. dengeli beslenmenin önemi ile ilgili kompozisyon.


Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 3,50 )
Loading ... Loading ...13 Responses “Dengeli beslenme ile ilgili kompozisyon”

 1. kaan diyor ki:

  paylaşım için tşk…

 2. saflar alemi diyor ki:

  ya ben biraz daha gerçekçi istiyorum

 3. tuğba diyor ki:

  çok güzel ama biraz kısa olsa kolum koptu

 4. çığal diyor ki:

  valla kolum kırılacak gibiydi ama teşekurlerrrrrrrrrrrr

 5. mustafa diyor ki:

  mütişti ama biraz daha kısaltılmalı

 6. sex diyor ki:

  çok tşk ödevim bitti

 7. berfin cangül diyor ki:

  çok uzunnnn yaa ölücem neredeysse

 8. elif kaya diyor ki:

  superrrrrrrrr ya

 9. melikhan rüzgar diyor ki:

  sağolun ödevim bittttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttttti!

 10. yunus emre yıldırım diyor ki:

  çok teşekkürlerrrrrr

 11. özgenur şeker diyor ki:

  güzel kompozsyon

 12. İbrahim ethemyıldırım diyor ki:

  hele şükür ödev bitti :D

 13. dila tanrı diyor ki:

  süperdi ama kolum koptu ya

Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com