Nelerdir


Hava ile ilgili kompozisyon


Reklam


Hava ile ilgili kompozisyon

HAVALAR

Bilirsin sevdalım bilirsin…Yazmayı pek bi severim ben hele bir de hava bulutluysa daha bir yakın oluyor kalem insana…

Gene başladım yazmaya, aldım kalemi desem inanma değeri kalmadı artık buralarda kalemin, teknoloji diye bir şey gelişti pek de illet bir şey bu sevdalım sahi sizin oralarda ne alemde? İyiymiş aslında öyle diyorlar, ben bilmem hissedilen değişmezmiş zaten ne kalemde ne makinede.Neyse mevzu bahis bu değildi aslında hava bulutlu bugün biliyor musun, yazayım dedim, ya sana ya da senin olmayışına zaten pek bir farketmiyor olmaman daha da bir yaklaştırıyor seni bana, duyar gibi oldum `anlamadım, ne dedin` deyişini anlama kara gözlüm sen hiç anlamadın ki zaten beni ya da ben anlatamadım sana kendimi…Bir sorun vardı ya nerde, nasıl bulamadım havadan olsa gerek bulutlu ya.Evet evet anladım ben bu sefer tüm sorun havadaymış az önce psiko mudur psiki midir ne işte öyle bir şeyler diyorlardı televizyonda, hava insanın ruh halini etkiliyor muymuş neymiş, inşallah sizin oralarda iyidir havalar sevdalım öyle ya bozulmasın ruhun neme lazım istemem sen iyi ol da ondan gayrisi yalan bu bedene…

Ya işte karagözlüm böyle bak pek bunaldım gene bulutlar kararmaya başladı ondan olsa gerek neyse ben yavaş yavaş gideyim müsadenle, müsaade benim ha sağol karagözlüm gelirim bir ara gene sen olmasan da bilirsin hep yüreğim seninle…
Bizim buralarda havalar pek bulutlu sizin oralar güneşli olsun yeter bana…
*——–
Hava Ayaz mı Ayaz

Bugün Ankara’yı sanki sıtma tutmuş. Dişleri birbirine çarpıyor çat çat. Hava titriyor. Zavallı serçeler kaçacak delik arıyor. Köşe başındaki kestaneci kocuğuna bürünmüş, başını sarıp sarmalamış, yalnızca gözleri ışıldıyor.

Seyyar Millî Piyango Bayii bayan, talih kuşu, size de çıkabilir diye bağırmıyor. Sıhhiyedeki havuzun suları kirli cam halini almış… İnsanlar vebadan kaçar gibi değişik yönlere koşar adımlarla telaşlı telaşlı yürüyorlar.

Eskiden olduğu gibi avare adımlarla yürüyen, ağırdan alan,vitrinleri seyre dalanlara rastlayamıyorsunuz. Meslek icabı zorunlu olarak sürekli dışarda çalşanların işi oldukça zor.

Ben hep söylerim. Sıcak yerler fukara memleketi. Kışlar, sıcak ve yumuşak geçtiğinden, ne kalın giysilere ne de gün yirmi dört saat yanacak sobaya ihtiyaç duyulur.

Metroya iniyorum, doğal gaz satış gişelerinin oradan geçerken gözüm takılıyor insan yığınlarına. Bakıyorum, insanlar uzun kuyruklar oluşturmuşlar. Sanırsın tüm Ankara kuyrukta. O anda aklıma, bir vakitler Türk siyasetinde rakibine hakaret etmek için “kuyruklar” tabirini kullanan hazımsız insanlar geliyor. Bu düşüncelerle metro girişine varıp biletimi çıkarıyorum. O da ne? Burda da kuyruk var. Gaz kuyruğundan kısa olması tesellim oluyor.Biletimi cihaza okutup geçiyorum.

Aşağı iniyorum yine kalabalık. İnsanlar her ne kadar sıraya girmiş gibi yapsalar da. Tren, perona yanaşınca önce binebilmek uğruna itiş kakışı göze alıyor. Kendinden önce sıraya girmişleri yok sayıyor önlerine geçip dalıyor vagona. Kendini boş koltuklardan birine atıyor. Zafer kazanmış komutan edalarında etrafa bakıyor. Kim bilir içinden neler geçiriyor. ..

Kalabalıkların peşinden ben de geçiyorum vagona. Bir kenara dikiliyorum. İnsanlar, kendi aralarında sohbet ediyorlar. Muhabbetin kahir ekseriyeti soğuk üstüne. İnceceğim durağa gelince soğuğa muhalif bir bayan sesi durağın adını anons ediyor.

Metronun, o sıcak ikliminden yeryüzüne çıkıyorum. Bıçak gibi ayaz kesiyor yolumu. Bir anlık tereddütten sonra, ivecen adımlarala eve doğru yöneliyorm.

Akşam eve avdet ediyorum,kapıyı oğlum açıyor. Bizim köroğlu henüz haneyi teşrif etmemiş. Oğlum da ekseriyetle aynı türküyü çağırıyor. Bu ne soğuk, konuşup dertleşmeler…

Soğuk ne yapsın, o da emir kulu. Kendisine ne görev verilmişse bihakkın ifa ediyor. Böyle görevine bağlı, işini hiç aksatmadan yapanlara ancak helâl olsun denir.

Gece vakti balkona çıkıp bakıyorum. Kar yağmış mı?diye. Yok . Gökyüzüne başımı kaldırıp bakıyorum hava zil gibi. Yıldızlar göz kırpıyor. Yıldızlar da üşür mü ki… Gök yüzünde yalnız yıldızlar var. Hani derler ya tıngır ayaz. Aynen öyle.

Tam da bu noktada, aklıma çıtır çıtır yanan bir soba, üstünde bakır bir demlikte kaynayan ıhlamur… Odada ıhalmur kokusu… Sobanın kenarına kıvrılmış mırıl mırıl uyuyan bir kedi geliyor.

Off diyorum, teknolojiden doksandan bir gol daha yedim . Yediğim gola mı yanayım ,üşüyen Ankara’ya mı….
Ankara,25.01.2010


Reklam


Bir önceki yazımız olan Ay ile ilgili kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

hava ile ilgili akrostiş. HAVA ile ilgili akrostiş şiirler. hava ile ilgili şiirler. bulutlu hava ile ilgili kompozisyon. kedi ile ilgili kompozisyon. kapalı hava ile ilgili sözler. hava küre ile kompozisyon. hava ile ilgilikısa yazı. hava ile ilgili şiir. sıcak hava ile ilgili şiirler.


Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...2 Responses “Hava ile ilgili kompozisyon”

  1. Simge diyor ki:

    Yha yazı güzel de atasözü ve değim nerde?Olsun yine de çok yardımcı oldunuz

  2. Eyüp diyor ki:

    Yha yazı güzelde hangisini yazacam Havalar mı Hava ayaz mı ayaz

Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com