Nelerdir


mevsimler ile ilgili yazılar


Reklam


mevsimler ile ilgili yazılar

mevsimler ve hayat

hayatımızda tıpkı mevsimler gibi değilmidir …
bazen sonbahar gelir ,güzün ılık esintileri gibidir yüreğin….. kışa hazırlanan korkarsın donmaktan o soğuk kış günlerindeki gibi yüreğinin acılardan kaskatı kesilmesinden korkarak yaşarsın .
Zaman evet zaman herşeyin ilacı olan zaman gelir geçer mevsimler değişir yüreğin yeniden umutla bakmaya başlar tıpkı ilkbahar gibi , sabırsızlıkla beklersin yaz güneşi ile içindeki buzların tekrar kaybolacağı günü …..
fakat yaz yağmurları gibi birden umutlarını yitirebilirsin hiç beklemediğin bir anda işte ne mevsimler ne hayat yerinde durmuyor
hatalar yaparsın defalarca kendine sözler verirsin yenisi olmayacak diye … bazen sözler yetersiz kalır bazı duygular karşısında aşk gibi .
Canını kaç kere acıtmıştır belkide ve her ateşten sonra asla dersin ama dedim ya mevsimler geçerken hayatta geçer ,küllenince ateşin unutursun yaşadıklarını bir anda ,acılarını ,o bitmez geceler boyu sana arkadaş olan gözyaşlarını ve bu defa farklı diyerek yaz günlerini yaşarsın gönlünde sanki hiç bitmeyecek hiç solmayacak gibi….
———-
MEVSİMLER

Bahar Mevsimi

Yeniden doğuş mevsimidir. Doğada çiçekler açmıştır. Ağaçların o minik dallarında yeniden dünyaya merhaba derler. O çiçeklerle kim bilir kaç yürekte sevdalar yeşermiştir ansızın. İnsanın içini ısıtan o yeşiliyle daha fazla bağlamıştır sevdaları birbirine. Tüm güzellikler toprak üstüne çıkar bu mevsimde. Bahar mevsimi uyanış mevsimidir aslında.

Yaz Mevsimi

Ayrı bir güzeldir. Güneşin bütün ihtişamıyla dünyaya gövde gösterisidir adeta. Hayat verir, doğa olanca gücüyle beslenir ve ürün verir bizlere. Bereket dağıtır herkese cömertçe. Dinlendirir bütün sıcaklığıyla.

Son Bahar !

Hazan mevsimidir. Şiirlerde ve masallarda öyle anlatılır. İnsanın içini bir başka sarar bu mevsim. Karma karışık duyguların girdabına alır insanı. Her yaprak dökülüşünde bir parça kopar içimizden. Ayrı bir güzeldir o sarı yapraklar. Hem hüzün vardır, hem umut vardır. Aynı yaprakların ağacında bahar mevsiminde yeşil yapraklar vardır. Ve huzur vermiştir yeşil rengiyle.

Kış

Kış mevsimi aşk mevsimidir. Hem üşütür, hem ısıtır içimizi. Sımsıcak olur içimiz bütün soğukluğuna rağmen.Dünyanın tüm kötülüklerini saklar. O muhteşem beyaz rengiyle . Bahar mevsiminde can vermek için doğaya, kar tanelerini bağrında toplar, biriktirir. İlkbaharda çağlayanlar oluşturmak için. Beyaz gelinlik kadar kutsaldır. Umut verir insana.

Bütün mevsimlerin amacı mutlu etmektir insanları. Değerlerini ve güzelliklerini görebilenlere !

———-
Biz Sevince Mevsimler İkidir

Kırık dökük bir çerçevedeki eski bir fotoğraf gibi gülümserdim sana.İçin burkulur çaresiz yine beni arardı gözlerin.O çocuk ellerini birbirine kenetler,derin düşüncelere dalardın.Sevmek,sonbaharın yapraklarıydı bizim için,kışın o hiç bitmeyen matemiydi.Çocuk kalan yanımız özlüyordu yaz güneşini,bahar çiçeklerini.Aslında bizde en çok çocuk kalan yanımızı özlüyorduk.Hayatın kargaşası bitmiyordu.Yaşadıklarımız masallara benzemiyordu. Bunu her anladığımızda hayal kırıklığına uğrar ama sonra yine inandırırdık kendimizi…
Bir ayrılık anı gelir aklıma.O çocuk ellerinle sen,ardımdan hoşça kal diyorsun.Sonra ben kırık dökük bir çerçeveden eski bir fotoğraf olup gülümsüyorum sana.Demiştim ya biz sevince,bir insanı anlamanın acısını taşırdık yüreklerimizde.Böyle derin olurdu sevdalarımız. Gözlerinde bir hüzün vardı çözemediğim.Kendimi görürdüm sana her baktığımda.Bir sırrı vardı gözlerinin.Gülümserdim sana gülerdi gözlerin.Hüznüm sarardı dört bir yanını,ağlardın. Kendimi bulurdum sende.Sende arardım o çocuk kalan yanımı.Eskiden,düştüğümde,dizlerimi kanatan toprağa nasıl kızıyorsam,nasıl acıyorsa içim şimdi de öyle acıyor.
Sandalyesine oturmuş yılları sayan bir ihtiyar gibi yorgun kalbim.Sözlerim saklı. Şimdi seni özlüyorum.Yaz güneşini,ilkbahar çiçeklerini yani o çocuk kalan yanımızı özlüyorum.Ama biliyorsun biz sevince sonbahar yapraklarını döker,kışın matemi hiç bitmez. Şimdi mevsim sonbahar,sonra kış,sonra sonbahar sonra yine kış.Ve ben kırık dökük bir çerçevede eski bir fotoğraf oldum,gülümsüyorum sana…


Reklam


Bir önceki yazımız olan atasözleri ile ilgili yazılar başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

mevsimler ile ilgili yazı. mevsimlerle ilgili yazı. mevsimler ile ilgili yazılar. yaz mevsimini anlatan yazı. mevsimlerle İlgili yazilar. mevsimler ile ilgili kısa yazı. MEVSİMLER VE YAZILAR. mevsimlerle sloganlar. mevsimler hakkında kısa bilgi. mevsimler ile ilgili cümleler.


Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (2 Kişi, Ortalama 5 Üzerinden 5,00 )
Loading ... Loading ...16 Responses “mevsimler ile ilgili yazılar”

 1. nur bulut diyor ki:

  Kar

  Bembeyaz oldu ortalık
  Kışın da başka tadı var
  Hava bir parça karanlık
  Her yanda buz tutmuş sular

  Gel biz de şöyle kocaman
  Bir kardan adam yapalım
  Eğer düşmekten korkmazsan
  Buzun üstünde kayalım

  Vasfi Mahir KOCA

 2. habibe diyor ki:

  Allah razı olsun……………..:D

 3. Çikita Muz Muz Muz diyor ki:

  Güzel edebiyat yapmışsınız iyi de… Ortaokul lise ayarında yazsanız daha iyi olacak sanki.. :)
  En azından hocalar çakmaz köfteyi :)))))))

 4. fatma diyor ki:

  süpersinizzzzzzzzzzzzz

 5. özge şiray diyor ki:

  çok güzel dersimi yapmama yardımcı oldu.süperrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrrr

 6. sevde sena akyıldız diyor ki:

  çok güzel yazılarınız

 7. Merve acar diyor ki:

  Radyo programına yardımcı oldnz sagol

 8. bahar gülmez diyor ki:

  dersime yardımcı oldu tşk.

 9. bahar gülmez diyor ki:

  dersime yardımcı oldu tşk. edrim süpersinizzzzzzzzz

 10. alex de souza diyor ki:

  tşk ederim

 11. fatma yargıç diyor ki:

  mevsimmi çoooook güzellllllllllllll.

 12. sıla gök diyor ki:

  Vallaha ben ödevimi yaptım süper olmuş ellerinize kollarınıza hayal gücünüze sağlık

 13. naz kazancı diyor ki:

  ödevime çok yardım ett,in allah ömrünü büyütsün

 14. selena gomez diyor ki:

  Bembeyaz oldu ortalık
  Kışın da başka tadı var
  Hava bir parça karanlık
  Her yanda buz tutmuş sular
  Gel biz de şöyle kocaman
  Bir kardan adam yapalım
  Eğer düşmekten korkmazsan
  Buzun üstünde kayalım
  Vasfi Mahir KOCA

 15. selena gomez diyor ki:

  Bembeyaz oldu ortalık
  Kışın da başka tadı var
  Hava bir parça karanlık
  Her yanda buz tutmuş sular
  Gel biz de şöyle kocaman
  Bir kardan adam yapalım
  Eğer düşmekten korkmazsan
  Buzun üstünde kayalım
  Vasfi Mahir KOCA :D

 16. ben elif diyor ki:

  bence yazı ve şiirler çok güzel bir şeydir

Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com