Nelerdir


Oyun ile ilgili kompozisyon


Reklam


Oyun ile ilgili kompozisyon

OYUN

Önce sıkı sıkı odanın kapısını kapatıyorum. Perdeleri de tek ışık sızmayacak şekilde kapatıp bürünüyorum gece kıyafetlerine. Işığı kapatıyorum. Sonra da sımsıkı gözlerimi. Tüm seslere kulaklarımı kapatıyorum. Kapının altından sızıp ciğerlerimi talan etmeye çalışan sigara dumanına da koku alma duyumu… Artık başlayabilirim.

Birkaç zamandır devamlı yapıyorum bunu. Ne zaman boğulmaya başlasam kapatıp tüm geçitlerimi hayata dalıyorum düşler ülkesine. Düşlerde gezmek tehlikesiz. Düşlerde gezmek keyifli. İnsan en kolay düşlerine kaçabiliyor kendinden. Yine öyle yapacağım. Yitik sevdaların da dediği gibi, koyup cebime bir avuç düş tohumu, önce bu evin içindekileri, sonra da evin dışındakileri unutacağım. Sadece hayallerimdekiler yaşayacak.

Bu gün bir oyun oynamak istiyorum. AŞK yanı başımda sevgiyle yüzüme bakıyor. Sanki yüzümün her noktasını ezberlemeye çalışır gibi… Bir oda dolusu kıyafete sahip olmuş bir çocuk gibi şımarık ve sevinçli yapıyor beni onun bakışları. Gözlerimi gözlerinden koparınca nerde olduğumuzu, ne oynayacağımızı araştırıyor gözlerim merakla. Burası bir bowling salonu. Neşeli insanların olduğu, kimsenin yüzünü asmadığı ve sinirlenmediği bir oyun salonu. Sadece kazanma tutkusunun kırbaçladığı insanlar var. Genç kızlar, genç erkekler, yaşlı ve şık beyler, bastonlu teyzeler… Çeşit çeşit insanın arasındayız. AŞK elimden tutuyor.“Sıra sende meleğim.” Diyor eğilip kulağıma. O iç gıcıklayıcı ses şu an canını ver dese veririm zaten. Hemen emrine uyuyorum. Oyun alanına doğru ilerliyorum.

İki basamakla çıkıyorum uzun şeridin ucuna. Bekliyorum. AŞK yine eğilip kulağıma “Haydi seni bekliyorlar.” Diyor. Bense labutların dikili olmadığını işaret ediyorum ona. Sanki kimsenin duymaması gerekiyormuş gibi neden böyle işaretleştiğimize anlam veremiyorum. “Labutları sen dikeceksin” diyor bana. Şaşkınlıkla bakıyorum yüzüne. “Nasıl yani?” demek için hazırlanırken cevap veriyor. “diktiklerin labut olmayacak Bahar. Şu an neyi devirmek istiyorsan onu dikeceksin oraya. Sinsice gülüyorum. Şu az önce sigara dumanı içinde bıraktığım adamdan birkaç tane olsa, yan yana dizip bir vursam diyorum içimden. Sonra yine onu anımsamış olmanın verdiği huzursuzlukla silkiniyorum. “Peki ama ne dikeceğim ben buraya?” diye soruyorum. AŞK cevap veriyor. “Şu an hayatından çıkarmak istediğin ne varsa hepsini dikebilirsin.” Diyor. Bir an utanıyorum acaba ne düşündüğümü anladı mı diye? Sonra boşver deyip düşünmeye başlıyorum.

Öyle şeyler var ki onların varlığı hem güzel hem de bazen dayanılmaz oluyor. İşte oyun da olsa bir an onlardan kurtulup hayatıma bakmak isteği hasıl oluyor içimde. Bunlardan en önemlisi inanç. Düzeleceğine dair duyduğum bu keskin duygu bazen öyle bunaltıyor ki beni, onu yok edebilmek için kendimi yok etmeyi bile düşünüyorum. İlk olarak onu dikmeyi düşünüyorum. Ben daha adını söylemeden üzerinde İNANÇ yazan bir labut şeridin ucuna yerleşiyor. İşte eğlenceli olmaya başladı diyorum dönüp aşka. O da heyecanla ellerini çırpıyor ve beni tasdikliyor.

Düşünmeye devam ediyorum. Özenle seçmeliyim hepsini. Sabır geliyor aklıma. Şu en kızılması gereken zamanlarda bile frenime basıp üstüme bir kova su döken sabır. Keyifle tekrarlıyorum adını. Üzerinde SABIR yazan labut de yerini alıyor. Bense en hin ifademi takınıp yüzüme, “Artık sabretmesi gereken ben değilim. Biraz da başkaları bana sabır göstersin.” Diyorum.

Artık düşünmeme gerek kalmadan sıraya diziliyorlar labutlar. Önce ŞEFKAT titreyerek diziliyor diğerlerinin yanına. Onu ACIMA ve UMUT takip ediyor. Hele şu umut. Onu tam da göğsünden vurmalıyım diyorum içimden. Ne zaman bir karar vermeye kalksam, bir sürü “Ya Eğer” i takıp peşine çeviriyor etrafımı. Karar falan hak getire ondan sonra.

Labutlar ben aklımdan geçirdikçe diziliyorlar. Bakıyorum ve bazılarını kendime bile itiraf etmekten zorlandığımı fark ediyorum. İşte bu da sonuncusu. TUTKU. Olup olmadık zamanlarda fırlayıp önüme elimi ayağımı dolaştıran, çok sevdiğim ama dizginleyemediğim zamanlarda beni çok kızdıran o duygu. Onu da bir süreliğine çıkarmak istiyorum. En azından dizginlemek.

AŞK a dönüyorum. Keyifle ellerini çırpıyor ve tezahürat yapıyor bana. “Haydi meleğim, hepsini devir. Başarabilirsin. Ödülün çok güzel.” Bir de ödül mü var yani? Hem bütün bu baş belalarından kurtulacağım hem de üstüne ödül alacağım ha diye düşünüyorum. İyice keyifleniyorum. Önümde duran ÜÇ delikli topa parmaklarımı geçiriyorum. ÜÇ HARFLİ AŞKın tezahüratları arasında gerileniyorum. Pozisyonumu alıp tüm gücümü topu tutan elime veriyorum. Kuvvetle fırlatıyorum. Sanki bana ettikleri zulmün cezasını toptan verecekmiş gibi, onları devirmek değil parçalamak için atıyorum topu. Top dönerek ilerliyor. Gittikçe yaklaşıyor labutlara. Bense çırpınan kalbimin sesine odaklanıyorum. Bir yandan da yanımda çocuklar gibi sevinen AŞK ın sesine. Sanki şerit bitmek bilmiyor. İşte tam o sırada bir zil sesi. Ne olduğunu anlamaya çalışıyorum. Bir bowling salonunda bir yatak odamda oluyorum. Neler oluyor demeye kalmadan benim filmin şeridi kopuyor. Şu lanet olası telefon gecenin bu vaktinde neden çalar ki? Kalkıp bakıyorum. İçerdeki adam beni arıyor. İnanamıyorum bir an, başına bir şey mi düştü gecenin bu vaktinde diyorum. Kapıyı açıp diğer odaya gidiyorum. “Yatağımı buraya yap” diyen sesiyle tam olarak kopuyorum düşümden.

Olmuyor işte. Düşlerime düşmek bile yasak bana. Zincirlerimi orada bile çıkarmak yok. Hep prangalı olmalı ayaklarım. Uzağa gidemeyeyim diye hep bir ipin ucuna bağlanmalı boynum. Senin ne haddine hayal kurmak? Senin ne haddine hayatı zehir edenleri bir bir vurmak?

Çaresiz uzanıyorum odama. ASLİ görevlerimi yerine getiriyorum. Sonra da uyku denen o zebaninin kollarına bırakıyorum kendimi. İstediği kadar talan etsin beni. Gayrı benden ne bana ne de başkasına hayır yok.

04/05/2007


Reklam


Bir önceki yazımız olan Ay ile ilgili kompozisyon başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

oyun ile ilgili kompozisyon. oyun ile ilgili kompozisyonlar. oyun konulu kompozisyon. oyun ile ilgili deneme yazıları. 4 sınıf oyun ile ilgili kompozisyon. oyun ile ilgili kompozizyon. oyun kompozisyon.


Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com