Nelerdir


Savurganlık İle İlgili Hadisler


Reklam


Savurganlık İle İlgili Hadisler

Rasulullah insanlığa iki aşırı uç olan savurganlık ve cimrilik arasında itidalin altın kuralını vermiştir; ne normal masraf ve hayır harcamaların da aşırı gitmek, ne de bunları cimrice çok kısmak. Bu kuralı hayatlarında uygulayan insanlar övülmüştür: “Onlar, harcadıkları zaman ne israf ederler, ne de cimrilik; ikisi arasında orta bir yol tutarlar ‘
Hz. Cabir radıyallahu anh anlatıyor: “Ben çarşıdan et almış hamala vermiş eve dönüyordum. Hz. Ömer radıyallahu anh yolda bana yetişip: “Bu da ne?” diye sordu. “Canımız et çekmişti, gidip bir dirhemlik et satın aldım” dedim. Bunun üzerine: “Canın bir şey çektikçe gidip ondan alıyor musun? Herkese, israf olarak, canının her istediğini yemesi yeter!” diye çıkıştı.”

Hz. Câbir radıyallahu anh anlatıyor: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm bir gün: “Halınız var mı?” diye sordular. “Bizde halı da nasıl olsun?” dedim. “Şurası muhakkak ki o da olacak!” buyurdular. Nitekim dediği gibi oldu. Gün geldi ben hanımıma (israf ve mekruh addettiğim için): “Şu halını benden bari uzak tut!” diye çıkıştığım vakit: “Resûlullah aleyhissalâtu vesselâm: “Sizlerin de halıları olacak!” dememiş miydi?” diye karşılık verdi.”

Amr İbnu Şu’ayb an ebihi an ceddihi anlatıyor: “Bir adam Aleyhissalâtu vesselâm’a gelerek: “Ben fakirim, hiçbir şeyim yok, üstelik bir de yetimim var!” dedi. Aleyhissalâtu vesselâm: “Yetimin malından ye! Ancak bunu yaparken ne israfa kaç, ne aceleci ol, ne de kendine mal et” buyurdular.”


Reklam


Bir önceki yazımız olan Sünnet İle İlgili Hadisler başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

savurganlıktan kaçınmak ile ilgili hadisler. savurganlıktan kaçınmak ile ilgili ayetler. savurganlıkla ilgili hadisler. Savurganlıktan kaçınmak ile ilgili kısa hadisler. savurganlıktan kaçınmak ile ilgili hadisler ve ayetler. savurganlıktan kaçınmakla ilgili ayetler ve hadisler. savurganlik ile ilgili hadisler. SAVURGANLIK İle Kısa 40 Hadis. savurganlıktan kaçınmakla ilgili ayet ve hadisler. savurganlıktan kaçınmak konulu ilgili ayet ve hadisler.


Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...2 Responses “Savurganlık İle İlgili Hadisler”

  1. mahmut kumbul diyor ki:

    çok güzel bir hadis

  2. aslı diyor ki:

    ne yalan söyliyim hiç bişe cıkmıyo site süper ama gerekli içerikler cok uzun biraz kısaltın lütfen…

Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com