Nelerdir


Tevfik Fikret Hayatı İle İlgili Bilgi


Reklam


Tevfik Fikret Hayatı

Batılı anlamda şiiri Türk Edebiyatı’na kazandırmış, Türk şiirinda özellikle şekli anlamında değişmesine zemin hazırlamış şairimiz Tevfik Fikret, 24 aralık 1867′de istanbul da, aksarayın Kadırga semtinde doğdu. Asıl adı Mehmet Tevfik olan şair, Tevfik Fikret ismini kullandı. Küçük yaşta iken sakız Adalı bir Rum olan annesini kaybetti, Çankırılı olan babası ise uzun yıllar sürgündeydi. Henüz 12 yaşındayken öksüz kalan Tevfik Fikreti ve kız kardeşini yengesi ve anneannesi yetiştirdi

Ortaöğremine önce Mahmudiye Rüştüyesi’nde başladı. Ardından Galatasaray Lisesi’ne devam etti. Muallim Naci, Recaizade Mahmut Ekrem gibi önemli edebiyatçılardan dersler aldı ve ilk şiirini 1883 yılında henüz lisedeyken yayımlandı. 1888 yılında Galatasaray Lisesi’ni bitirdikten sonra, Nezareti istişare Odası’nda katip olarak çalışmaya başladı.

Kısa bir süre sonra Maarif Mektubi Kalemi’ne atandı. Ancak kazancının yeterli olmaması nedeniyle buradan ayrılarak çeşitli memurluklarda görev aldı. Bu görevler arasında Ticaret-i Mekteb-i Alisi’nde hat ve Fransızca öğretmenliği de bulunuyordu.

1890 yılında 22 yaşındayken kız öğretmen okulu öğrencisi olan kuzeni Nazime Hanım’la evlendi. Bu dönem çeşitli şiir yarışmalarına katılıyordu. 1891 yılında Mirsad adlı derginin açtığı şiir yarışmasında birinc ilik ödülü aldı. Aldığı bu ödülle edebiyat dünyasının dikkatlerini üstüne Çeken Tevfik Fikret, 1892 yılında Galatasaray Lisesi’nde türkçe öğretmenliği yapmaya başladı.

1894 yılında, Hüseyin Kazım Kadri ve Ali Ekrem Bolayır ile birlikte Malümat adlı dergiyi çıkarmaya başladılar. Aynı yıl hükümetin maaşlarda kesinti yapması üzerine tepki olarak Galatasaray Lisesi’ndeki işinden ayrıldı. Ertesi yıl Robert Koleji’nde Türkçe öğretmenliği yapmaya başladı.

1896 yılında eski öğretmeni ve yakın arkadaşı Recaizade Mahmut Ekrem’in yardımları ile Servet-i Fünun dergisinin yazı işleri müdürlüğüne getirildi. Dergi onun döneminde, Halit Ziya Uşaklıgil, ismail Safa, Mehmet Rauf, Samipaşazade Sezai ve Hüseyin Cahip gibi isimlerin bulunduğu Edebiyat-ı Cedide’nin Yayın organı kimliği kazandı

II. Abdülhamit döneminde özellikle aydınlar üzerinde büyük baskılar vardı. Yayın organları denetlenmekte ve jurnal denilen astihbarat ajanları padişah hakkında en küçük bir eleştiride bulunanları göz altına almaktaydı. Tevfik Fikret de, arkadaşları ile katıldığı bir toplantıda II. Abdülhamit aleyhine bir şiir okuduğu iddiasıyla gözlatına alındı. Evi aradı ve söz konusu şiir ele geçirilemeyince serbest bırakıldı. Bundan sonra birçok kez gözaltına alındı. Bütün bu gelişmeler sonucunda edebiyat dünyasından uzaklaşmasına sebep oldu.

Aynı dönem Servet-i Fünuncular arasında görüş ayrılıkları başlamıştı. Bir süre sonra derginin sahibi ile anlaşamayarak yazı işleri müdürlüğünden istifa etti. 1900 yılında ilk kitabı Rübab-ı Sikeste yayımlandı. 1902′de kız kardeşini, 1905′te de ba basını yitirmesi daha da içe kapanmasına neden oldu. Daha sonra Robert Koleji’ndeki görevine ağırlık verdi ve olaylardan uzaklaşmak amacı ile 1906 yılında, Robert Koleji’nin yakınlarına eşi ve oğlu ile birlikte yaşamak üzere Aşiyan adlı evi yaptırdı. Bu dönem sis, sabah Olursa ve Bir Lahza-i Taahhur adlı eserlerini yazdı. Bu ev daha sonra Tevfik Fikret Müzesi’ne dönüştürülmüştür.


Reklam


Bir önceki yazımız olan Hidrolik İle İlgili Bilgi başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com