Nelerdir


Yardımlaşma İle İlgili Hadisler


Reklam


Yardımlaşma İle İlgili Hadisler

Ravi: İbnu Ömer
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Müslüman müslümanın kardeşidir. Ona zulmetmez, onu tehlikede yalnız bırakmaz. Kim, kardeşinin ihtiyacını görürse Allah da onun ihtiyacını görür. Kim bir müslümanı bir sıkıntıdan kurtarırsa, Allah da o sebeple onu Kıyamet gününün sıkıntısından kurtarır. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu kıyamet günü örter.” (Rezin bir rivayette şunu ilave etti: “Kim, hakkı sübut buluncaya kadar mazlumla birlikte otursa, ayakların kaydığı günde Allah onun ayağını Sıratta sabit kılar.”)

Ravi: Ebu Hüreyre
Tanım: Resulullah (sav) buyurdular ki: “Kim bir mü’minin dünyevi kederlerinden birini giderirse, Allah da onun Kıyamet günü kederlerinden birini giderir. Kim bir fakire kolaylık gösterirse, Allah da ona dünyada ve ahirette kolaylık gösterir. Kim bir müslümanı örterse, Allah da onu dünya ve ahirette örter. Kişi kardeşinin yardımında olduğu müddetçe, Allah da onun yardımındadır. Kim ilim aramak düşüncesiyle bir yola düşerse, Allah onun cennete olan yolunu kolaylaştırır. Bir grup, Allah’ın kitabını okumak ve aralarında tedris etmek üzere Allah’ın evlerinden birinde toplanırsa, üzerlerine mutlaka sekme iner ve onları rahmet kaplar, melekler onları sarar. Allah da onları yanında bulunan mukarreb meleklere anar. Bir kimseyi ameli yavaşlatırsa, nesebi hızlandıramaz.”

Ravi: Asım el-Ahvel
Tanım: Hz. Enes (ra)’e “Sana Resulullah (sav)’ın: “İslam’da dayanışma akdi (hılf) yoktur!” dediği ulaştı mı?” diye sordum. Şu cevabı verdi. “Kureyş’le Ensar arasında, benim evimde dayanışma antlaşması yaptı.” (Ebu Davud’un rivayetinde: “Resulullah, bizim evde Ensarla Muhacir arasında iki veya üç kere dayanıma akdi yaptı” şeklindedir.)


Reklam


Bir önceki yazımız olan Sünnet İle İlgili Hadisler başlıklı makalemizi de okumanızı tavsiye ederiz.

Etiketler:

yardımlaşma ile ilgili hadisler.


Yorum Yapabilir , Veya trackback Yapabilirsiniz
1 Yıldız2 Yıldız3 Yıldız4 Yıldız5 Yıldız (ilk Puanı Siz Verin)
Loading ... Loading ...8 Responses “Yardımlaşma İle İlgili Hadisler”

 1. taha diyor ki:

  çok harika bi site tbrk ederim size

 2. taha diyor ki:

  bu siteye kimse yorum yapmıyo ki bence herkes yapmalı

 3. taha diyor ki:

  :D:D:D:D

 4. taha diyor ki:

  :(

 5. selçuk diyor ki:

  evt çok güzel olmuş tebrik ederim

 6. fatma diyor ki:

  bana 10 tane lazım 7tana daha gönderir misiniz???

 7. aslı diyor ki:

  çok güzel n tttşşşşşşşşşşşkkkk

 8. OKAN KBAN diyor ki:

  ÇOK GÜZEL SİTE AMA DAHA ŞELER EKLENSİN

Bir Yanıt Bırak

www.okulsozleri.com